Oldalak

2009. március 31., kedd

Mániás depresszióm van.

Nos igen.Szerintem ebben szenvedek.Leírtam ide,hogy ez mi is és szerintem rám totál ezek a tünetek passzolnak innen gondolom,hogy nekem is ez van...

A bipoláris zavar, más néven mániás depresszió az egyén hangulatára, viselkedésére és érzékelésére ható pszichiátriai betegség, amely a magyar lakosság több mint 1 százalékát - azaz 100 ezer embert - érinti.

A tünetek a hangulatingadozással együtt váltakoznak a mániás és a depresszív fázis között. A betegek hol súlyos mélypontokat, hol egészen végletes feldobottságot élnek át.

A bipoláris zavar kiváltó okai pontosan még nem ismertek, kialakulásában genetikai, környezeti és életvegytani tényezők játszanak szerepet. Az összes pszichiátriai betegség közül a bipoláris betegség rendelkezik a legkifejezettebb genetikai komponenssel. A betegek több mint 60 százalékánál a családban (elsőfokú rokonok) már fordult elő bipoláris betegség, ugyanakkor az egyes (depressziós, hipomániás vagy mániás, kevert stb.) epizódok kiváltásában stressz és hormonális változások, továbbá traumák és gyakran az alváshiány játszanak meghatározó szerepet.

A fel nem ismert vagy kezeletlen eseteknek számos súlyos szövődménye és következménye lehet: családi konfliktusok, válás, másodlagos alkohol- és drogfogyasztás. A legtragikusabb következmény azonban az öngyilkosság, amelynek előfordulása hazánkban egyébként is sajnálatosan magas arányú. Legalább minden tizedik bipoláris zavarban szenvedő beteg öngyilkosság következtében hal meg, de a közhiedelemmel ellentétben nem a súlyos depressziós időszakban, hanem főleg a mániás fázisról a depressziós fázisra történő váltáskor, vagy amikor a mánia és a depresszió tünetei együtt vannak jelen. A betegek 25-50 százaléka élete folyamán legalább egyszer megkísérli az öngyilkosságot!

A bipoláris betegség kezelésében kulcsfontosságú, hogy az érintett felismerje a betegség adott fázisát, illetve hogy együttműködjön a terápia során. Végső soron a cél a hangulatstabilizáció, azaz a hangulati egyensúly megteremtése és fenntartása. Az utóbbi időben hatalmas előrelépés történt a betegség kezelésében. A modern gyógyszerek és a pszichoterápia alkalmazásával a tünetek a legtöbb esetben hatékonyan kontrollálhatók.

A bipoláris zavarról
A bipoláris zavar tüneteinek jellege miatt számos esetben nehéz a diagnózis felállítása, ebből következően a megfelelő kezelési mód megtalálása. Akár nyolc év is eltelhet a betegség pontos felismeréséig. Ennek oka az, hogy a betegeket az esetek többségében depressziósként kezelik, csak a depresszív szakasz tüneteit enyhítik, miközben a mániás tünetek észrevétlenek és kezeletlenek maradnak.

A kezelést és a diagnózis meghatározását tovább nehezíti, hogy a depresszió után a mániás szakaszban a beteg feldobott, jól és gyógyultnak érzi magát. Abbahagyja a gyógyszerek szedését, a felülvizsgálatokra pedig csak akkor megy el, ha ismét depressziós szakaszt él át.

Bipoláris betegség - szakaszok típusai
A bipoláris zavar kúrája során négy hangulati fázist különböztetünk meg, melyek a következők:
· mániás szakasz - felfokozott hangulat és aktivitás
· hipománia - a mánia gyengébb változata: ebben a szakaszban egyes betegek jól érzik magukat, és ennek következtében abbahagyják kezelésüket, majd később újra visszaesnek
· major depresszió - a beteg szomorú és reménytelen
· kevert szakasz - egyidejűleg tartalmaz mániás és depressziós tüneteket is

A mániás szakasz tünetei:
- Áradó jókedv, túlzott optimizmus és önbizalom
- Csökkenő alvásszükséglet kimerültségérzet nélkül
- Túlzott beképzeltség
- Túlzott ingerlékenység és agresszív viselkedés
- Fokozott fizikai és mentális aktivitás
- Gyors beszédtempó, gyors eszmefuttatások, lobbanékonyság
- Gyenge ítélőképesség, könnyen megzavarható
- Vakmerőség, költekezés, gyors üzleti döntések, felelőtlen tervek, szexuális tolakodás

A depresszió tünetei:
- Szomorúság és megmagyarázhatatlan sírás
- Jelentős étvágy- és alvásváltozások
- Ingerlékenység, harag, nyugtalanság, agitáció, szorongás
- Mélységes pesszimizmus, közömbösség
- Reménytelenség, értéktelenség érzése
- Levertség, tartós letargia
- Bűntudat
- Koncentráció- és döntésképtelenség
- Képtelen örömét lelni korábbi érdeklődési köreiben, társadalmi visszavonulás
- Megmagyarázhatatlan fájdalmak
- A halál és az öngyilkossági kísérlet ismétlődő gondolata

Röviden ez lenne az.100%-ig biztos vagyok benne,hogy én is ebben szenvedek.Tudom,hogy beteg vagyok.Nálam is ezek a szakaszok ismétlődnek teljesen változó gyakorisággal.Az egy dolog,hogy engem zavar,bár már olyan régóta van,hogy megszoktam viszont ami a legnagyobb baj,hogy a környezetem rettentő nehezen élik meg.Megértem őket de néha nagyon fáj,hogy azt mondják bolond vagyok.Rí
Tegnap is sajnos egy nagyon erős depressziós szakaszom volt.Nem is részletezem most itt,hogy minek(volt rá okom bőven) ill. azt sem,hogy mit mondtam,gondoltam,éreztem.

A mai napom már józan.Kevert szakaszban vagyok de ezt is sokkal jobban szeretem,mint a 2 végletet.

Az egy dolog,hogy a mániás szakaszban extra aktív vagyok.Azt imádom is de elég csak megkérdezni a barátaimat olyankor nem lehet velem bírni,kontrolálhatatlan vagyok...

A depresszív szakaszban pedig.Á.Ezt nem lehet elmagyarázni.

Aki kíváncsi ilyenkor(2 fő szakaszban) mit érzek annak szerintem tökéletesen megfelel ha a fenti kis leírást elolvassa.Nos igen.Ez vagyok én.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szia:)

Minden véleményre kíváncsi vagyok és elfogadom de a mások felé irányuló minimális tiszteletet elvárom!

Kérlek hagyj magad után legalább egy becenevet,hogy tudjam ki voltál.

Köszönöm,AES